ETKİNLİKLER

30.11.2012 Rekabet Hukuku Eğitimi (Teori, Uygulama ve Rekabet Kurulu Kararları)


Rekabet Hukuku bir teşebbüsün tüm ilişkilerine kurallar getirmektedir. Bir teşebbüsün rakipleriyle , müşterileriyle , bayileri ile ilişkileri rekabet kurallarına tabidir.


Bu kurallara aykırı davranmanın bedeli ise oldukça yüksektir. Rekabet hukukuna aykırılık halinde verilen para cezası teşebbüs toplam cirosunun %10'una kadar çıkabilir. Ayrıca sadece teşebbüse değil bazı durumlarda çalışanlarına da para cezası verilmesi söz konusudur. Diğer taraftan rekabet ihlalinden zarar gören teşebbüslerin zararlarının 3 katına kadar tazminat isteme hakları da vardır. Dolayısıyla rekabet kuralları hakkında bilgi sahibi olunması büyük önem taşımaktadır.


Lebib Yalkın Yayımları ve Türk Ekonomik Hukuk Araştırmaları Vakfı (TEHAV) işbirliği ile düzenlenecek eğitim programında; ilgili mevzuat ile beraber rekabeti sınırlayan anlaşmalar, uyumlu eylem ve kararlar, muafiyet, hakim durumun kötüye kullanılması, şirket birleşme ve devralmalarında alınması gereken izinler gibi konularda yapılmış olan hatalı uygulamalar ve verilen cezalar çarpıcı örneklerle sunulacaktır.


Eğitimin Kapsamı


Rekabet Kanunu'nun Amacı ve Kapsamı

Rekabet Hukukunun Teşebbüsler İçin Önemi

Rekabet Kurumu ve Kurulu Hakkında Genel Bilgiler

Rekabet Hukukunun Temel Kuralları

Teşebbüsler Arası İlişkilerde Kurallar

   i. Rakipler Arası Kurallar
   ii. Müşteriler ve Tedarikçiler ile İlişkilerde Kurallar

Hakim Duruma İlişkin Kurallar

   i. Hakim Durum Tespiti İçin Kriterler
   ii. Hakim Durumun Kötüye Kullanılmasına İlişkin Kurallar

Birleşme ve Devralmalar

Ön Araştırma ve Soruşturmalar Hakkında Temel Bilgiler

Eğitim Detayları


Tarih: 30 Kasım 2012
Saat: 09:00-17:00
Yer: Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği (BÜMED), Bebek
Son Kayıt: 28 Kasım 2012
Katılım Bedeli: 450TL+KDV

Lebib Yalkın aboneleri ve TEHAV üyeleri için katılım bedeli indirimli olup, 400TL+KDV' dir.


1 Cilt halindeki yayınımız Rekabetin Korunması Mevzuatı her katılımcıya verilecek olup, eğitim sırasında düzenlemeler bu kitaplardan takip edilecektir.


Katılımcı Profili


Eğitim programı rekabet mevzuatı alanında detaylı bir eğitim almak isteyen hukukçu, işletmeci ve ekonomistlere yönelik olduğu gibi, şirketlerin özellikle pazarlama ve satış bölümlerinde görevli bulunan yöneticilerini yakından ilgilendirmektedir.


Ön Kayıt Formu için tıklayınız.


Eğitimci BilgileriDr. Metin KANMAZAnkara Atatürk Lisesinden mezun olduktan sonra Ekonomi Lisansı, Yüksek lisans ve pekiyi derece ile Doktorası'nı Paris'te tamamladı. Doktora eğitimi sırasında Paris'in en büyük ekonomik araştırma kuruluşlarından PİPE'de Başkan Baş Danışmanına Danışman olarak çalıştı.


1986 yılında Koç Holding'te çalışmaya başladı. Avrupa Birliği mevzuatı ve özellikle Rekabet mevzuatı konusunda uzmanlaşmak için Sn. Vehbi Koç'un teşviki ile Koç Holding tarafından gönderildiği AB uzmanı yetiştiren College of Europe'da 1 sene eğitim gördü. 1987 sonundan itibaren Koç Holding'de Rekabet mevzuatının Türkiye'de uygulaması çalışmalarını (Rekabet Kanunu ve mevzuatına uyum için DPT özel ihtisas komisyonunda çalışmalar) ve Koç Topluluğu şirketlerinin rekabet mevzuatına uyum çalışmalarını 14 sene boyunca 2000 yılına kadar yönetti.


Aynı dönemde TUSİAD nezdinde Rekabet mevzuatı çalışma grubunu kurdu ve 4-5 yıl boyunca bu çalışma Grubu'nun koordinatörlüğünü yaptı. Yine aynı dönemde Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) nezdinde Gümrük Birliği müzakerelerine katıldı.


İstanbul üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü nezdinde AB yüksek lisansı programlarının kurulmasına katkıda bulundu ve bu programlarda öğretim görevlisi olarak dersler verdi. Aynı şekilde Marmara Üniversitesi Avrupa Topluluğu enstitüsü ve Fransızca Kamu Yönetimi bölümünde ve Paris'te bazı üniversitelerde dersler verdi.


2000 yılında rekabet mevzuatı konusunda uzman olan RDM Rekabet Danışmanlık'ı kurdu. RDM Rekabet Danışmanlık 2000 yılından itibaren Türkiye'nin önde gelen Kuruluşlarından Turkcell, Coca-Cola, Pepsi, Efes, Total, MAN, Renault Trucks, İsuzu, McDonald's, Novartis, Roche, Otomotiv Sanayi Derneği (OSD), Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) vb gibi sektöründe lider veya önemli kuruluşlara danışmanlık hizmeti vermiş/vermekte ve bu kuruluşları Rekabet Kurumu nezdinde temsil etmiştir/etmektedir. RDM'nin danışmanlık yaptığı şirketlerle ilişkisinin ortalama kıdemi yaklaşık ortalama 7-10 yıl arasındadır. Dr.Kanmaz'ın rekabet mevzuatı alanında yaklaşık 20 yıllık tecrübesi vardır. Fransızca ve İngilizce bilmektedir.


Katılım Bilgileri


- Katılımcı sayısı sınırlıdır. Başvuru sırasına göre ön kayıt yapılacaktır.

- Katılım bedeli KDV Dahil 531 TL'dir. Lebib Yalkın aboneleri ve TEHAV üyeleri için indirimli katılım bedeli KDV Dahil 472 TL'dir.

- Öğle yemeği, çay-kahve ikramları katılım bedeline dahildir.

- Katılımcılara 1 ciltten oluşan Lebib Yalkın Rekabetin Korunması Mevzuatı eğitim öncesinde verilerek, eğitim sırasında güncel mevzuat üzerinde çalışma olanağı sağlanacaktır.

- Program sonunda katılım belgesi verilecektir.

- Önceden bilgilendirmek şartıyla, gerektiğinde eğitimci ya da eğitim yerini değiştirme, programı iptal etme veya erteleme hakkımız saklıdır.

- Başvuru için Ön Kayıt Formu 'nun doldurulup 0212 270 04 78 nolu faksa ya da pazarlama@lebibyalkin.com.tr adresine gönderilmesi veya 0212 282 39 00 no' lu telefondan bize ulaşılması gerekmektedir.

Kesin kayıt için ödeme yapılacak Lebib Yalkın Yayımları banka bilgileri aşağıdadır:

Not: Lütfen dekontun açıklama kısmına 'eğitim bedeli' olarak belirtiniz.

AKBANK Gayrettepe Ticari (*)
(789)0001938 IBAN TR58 0004 6007 8988 8000 0019 38

GARANTİ BANKASI Maslak Bulvar
(448)1201400 IBAN TR85 0006 2000 4480 0001 2014 00

YAPI KREDİ BANKASI Sanayi Mah
(854) 70970953 IBAN TR90 0006 7010 0000 0070 9709 53

İŞ BANKASI Kabataş
(1024) 138600 IBAN TR40 0006 4000 0011 0240 1386 00

(*) havale masrafı alınmamaktadır.« Geri