ETKİNLİKLER

04 Haziran 2014 - Bilişim/E-Ticaret Hukuku ve Uygulamaları Eğitimi


Teknolojik gelişmelerin ışığında son yıllarda internet ortamında çeşitli amaçlarla birçok konuda yayınlar yapan ya da ürün ve hizmet satışı ile çok önemli cirolar elde eden çok sayıda kişi ya da kurum ortaya çıkmıştır. Bu kişi ya da kurumların karşılaştığı en büyük sorunların başında hukuki konularda eksiklik ya da bilgisizlikler gelmektedir. Hukuk her zaman teknolojinin hızına yetişemediği için bazen mevzuatın yetersiz kalması, bazen de kişi ya da kurumların Bilişim ve E-Ticaret'in uzmanlık gerektiren konular olması nedeniyle yeterli bilgiye ulaşamaması ciddi bir sorundur.


Bu eğitimde her iki konu başlığı altında temel bilgiler aktarılarak hem sektör profesyonelleri hem de hukukçuların bilgi birikimini arttırmak amaçlanmaktadır. Bir web sitesi hangi koşullarda kapatılır, erişim engellemesi nedir, hangi kurumlar yetki sahibidir, bakanlık sektöre yönelik hangi denetimleri yapar, internetten alışveriş yapan kişilerin ve satış yapan kurumların hakları nelerdir, Yeni Tüketici Kanunu E-Ticaret için neler getiriyor gibi birçok sorunun cevabını bu eğitimde bulabileceksiniz. Eğitimin Kapsamı


I- BİLİŞİM HUKUKU ve UYGULAMALARI (Eğitimci- Av. M. Gökhan Ahi)


• Bilişim Hukuku Temelleri

• Bilişim Suçları

     — Bilişim vasıtasıyla işlenen suçlar
     — Bilişime özgü suçlar

• Online Yayıncılık

     — İnternet süjelerinin hak ve sorumlulukları
     — Online itibar

• Sosyal Medya Hukuku

     — Sosyal medya ve etik
     — Sosyal medya ve hukuki sorumluluk


II- E-TİCARET HUKUKU ve UYGULAMALARI (Eğitimci- Av. Gökhan Uğur Bağcı)


• Türkiye'de elektronik ticareti ilgilendiren temel kanuni düzenlemeler

     — Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Kanun taslağı
Hali hazırda taslak halde bulunan Kanun Metni incelenerek güncel durumu aktarılacak.

     — Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun
28.05.2014 Tarihinde yürürlüğe girecek olan 6502 Sayılı Yeni Kanun ile eski kanun birlikte ele alınacak ve E-Ticaret Hukuku anlamında getirilen yenilikler değerlendirilecektir.

     — Mesafeli Sözleşmelere Dair Yönetmelik
6502 Sayılı Yeni Tüketici Kanunu kapsamında taslağı yayınlanmış olan Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği ele alınarak detaylı madde analizi yapılacak ve yenilikler işlenecektir

     — 5651 sayılı Kanun


• Türkiye'de elektronik ticaret ile ilgili resmi kurumlar ve yetkileri

     — Tüketici Hakem Heyetleri ve Tüketici Mahkemeleri

     — Gümrük ve Ticaret Bakanlığı

     — Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı


• Uygulamayı ilgilendiren teknik konular

     — Mesafeli Satış Sözleşmesi ve Bilgilendirme Formu

     — Tüketicilerin cayma hakkı ve ayıplı mal/hizmetler

     — Fikri mülkiyet hakları

     — Tedarik sözleşmeleri

     — Alan adları

     — Ödeme sistemleri

     — Paralel ithalat ve gümrük uygulamaları


Eğitim Detayları


Tarih: 04 Haziran 2014,Çarşamba
Saat: 09:00-17:00
Yer: Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği (BÜMED), Bebek
Son Kayıt: 02 Haziran 2014
Katılım Bedeli: 600 TL + KDV

Lebib Yalkın aboneleri ve TEHAV üyeleri için katılım bedeli indirimli olup, 500TL+KDV' dir

Eğitim bedeli dahilinde her katılımcıya 1 Ciltlik Lebib Yalkın Bilişim Mevzuatı verilecektir. Eğitim sırasında mevzuat bu kitaptan takip edilecektir.


Katılımcı Profili


Bilişim/ E-Ticaret konularında Faaliyet Gösteren Uzmanlar, Hukukçular, Mali Müşavirler ve Sektör Yöneticileri.


Eğitimci Bilgileri


Av. M.Gökhan AHİ


1999 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olmuştur.Kurucusu olduğu İstanbul Barosu Bilişim Hukuku Merkezi'nin iki kez başkanlığını yapmıştır. Aynı Merkez'in Yürütme Kurulu Üyesi olarak, ayrıca kısa adı TİD olan Tüm İnternet Derneği'nin Yönetim Kurulu Üyesi olarak, Türk Ceza Hukuku Derneği'nin, Sansüre Karşı Ortak Platform'un ve Türkiye Bilişim Derneği'nin aktif üyesi olarak sivil toplum çalışmaları yapmaktadır. Askerlik görevini Jandarma Genel Komutanlığı Lojistik Başkanlığı'nda Hukuk İşleri Subayı olarak tamamlamıştır.


Bilgi Üniversitesi Bilgi Teknolojileri Hukuku Enstitüsü'nde "Türk Hukuku'nda Bilişim Suçları" dersi vermektedir. Başta, İstanbul Ticaret Odası, İstanbul Sanayi Odası, Dış Ticaret Müsteşarlığı, Finansbank, TRT Genel Müdürlüğü olmak üzere çeşitli kurumlarda, üniversitelerde ve akademik kurumlarda Bilişim Hukuku ile Sosyal Medya Hukuku alanlarında kurumsal eğitimler vermiş ve halen bu eğitimleri vermeye devam etmektedir.


Çeşitli dergilerde ve internet sitelerinde Bilişim Hukuku alanında makaleleri yayınlandı. Hürriyet Gazetesi E.Yaşam ekinde 2003 yılından 2009 yılı başına kadar Bilişim Hukuku konusunda makaleler yazmıştır. Milliyet Gazetesi'nin internet sitesinde KOBİ'ler ve Hukuk bölümünde köşe yazarlığı yapmıştır. Şu an, Digital Age dergisinde her ay düzenli olarak internet sektörü ve hukuki gelişmeler hakkında yazılar yazmaktadır.


Bilişim Hukuku alanında sayısız sempozyum, konferans ve panele konuşmacı olarak katıldığı gibi, bir çoğunun organizasyonuna imza atmıştır. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Bilgisayar Mühendisliği Fakültesi tarafından 2007 yazında verilen "Adli Bilişim Uzmanı" sertifikasına sahiptir. 2008 yazında ABD'de kurulu William Mitchell College of Law'ın düzenlediği "USA Law and Legal English" konulu yaz okulundan sertifika almıştır.


Ağırlıklı olarak Ceza Hukuku, Bilişim Hukuku ve Ticaret Hukuku alanlarında çalışmakta olup, bilişim davalarında avukat olarak; bilişim,teknoloji, internet, dijital oyun ve reklam şirketlerinde hukuk danışmanı olarak görev yapmaktadır. Uluslararası teknoloji avukatlarını bir araya getiren International Technolog Ayrıca, Bilişim Tekonolojileri Hukuku alanında yayına başlayan Bilişim Hukuku Bülteni'nin editörlüğünü ve yazarlığını yürütmektedir.Av. Gökhan Uğur BAĞCI


Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 2004 yılında mezun olan Gökhan Uğur BAĞCI 2005 yılında tamamladığı avukatlık stajını müteakip avukatlığa başlamıştır. 2005 yılında marka vekilliği yapmaya hak kazanarak Türk Patent Enstitüsü marka vekili siciline 1183 sicil numarası ile kaydolmuştur. 2005 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde ekonomi hukuku alanında yüksek lisans çalışmalarına başlamış ve daha sonra ABD'ye gidip mesleki çalışmalarda bulunmuştur. Rekabet hukuku alanında yazdığı yüksek lisans tezi ile eğitimini tamamlayarak L.L.M. derecesi almıştır. Bu yıllarda Fikri Mülkiyet ve bilhassa Marka Hukuku alanında çeşitli çalışmalar yapmış, makaleler yayınlamıştır. Çeşitli sektör dergilerinde Marka ve Tasarımlar ilgili olarak köşe yazıları yazmış, makaleleri yayımlanmıştır. B+B Hukuk Bürosu'nun kurucu ortaklarındandır.


2007 yılından itibaren yoğun olarak E-Ticaret Hukuku ile uğraşmaya başlamış olup hali hazırda ülkemizin önde gelen birçok E-Ticaret şirketinin avukatlığını yürütmektedir. E-Ticaret ile ilgili çok sayıda eğitim vermiş ve birçok seminerde konuşmacı olarak yer almıştır. Aynı zamanda Çeşitli devlet kurumlarına da konu hakkında resmi görüşler hazırlamıştır. Mesleki bilgi birikimini sektördeki ilgililerle paylaşmak adına www.eticarethukuku.com adresinde yayın yapan bir blog'u da bulunmaktadır.Katılım Bilgileri


- Katılımcı sayısı sınırlıdır. Başvuru sırasına göre ön kayıt yapılacaktır.

- Katılım bedeli KDV Dahil 708 TL'dir. Lebib Yalkın aboneleri ve TEHAV üyeleri için indirimli katılım bedeli KDV Dahil 590 TL'dir.

- Öğle yemeği, çay-kahve ikramları katılım bedeline dahildir.

- Katılımcılara 1 ciltten oluşan Lebib Yalkın Bilişim Mevzuatı eğitim öncesinde verilerek, eğitim sırasında güncel mevzuat üzerinde çalışma olanağı sağlanacaktır.

- Program sonunda katılım belgesi verilecektir.

- Önceden bilgilendirmek şartıyla, gerektiğinde eğitimci ya da eğitim yerini değiştirme, programı iptal etme veya erteleme hakkımız saklıdır.

- Başvuru için Ön Kayıt Formu 'nun doldurulup 0212 278 59 68 no'lu faksa ya da pazarlama@lebibyalkin.com.tr adresine gönderilmesi veya 0212 282 39 00 no'lu telefondan bize ulaşılması gerekmektedir.


Kesin kayıt için ödeme yapılacak Lebib Yalkın Yayımları banka bilgileri aşağıdadır:

Not: Lütfen dekontun açıklama kısmına 'eğitim bedeli' olarak belirtiniz.

AKBANK Gayrettepe Ticari (*)
(789)0001938 IBAN TR58 0004 6007 8988 8000 0019 38


GARANTİ BANKASI Maslak Bulvar
(448)1201400 IBAN TR85 0006 2000 4480 0001 2014 00

 


YAPI KREDİ BANKASI Oto Sanayi
(854) 70970953 IBAN TR90 0006 7010 0000 0070 9709 53


İŞ BANKASI Kabataş
(1024) 138600 IBAN TR40 0006 4000 0011 0240 1386 00


(*) havale masrafı alınmamaktadır.« Geri